Znajdź różnicę

Zanim zaczniemy naukę języka angielskiego, musimy zdecydować, którym dialektem chcemy mówić. Angielski przecież niejedno ma imię. Najpopularniejsze odmiany to oczywiście angielski brytyjski i angielski amerykański. Wbrew pozorom różnic pomiędzy nimi jest sporo i warto je znać, aby nie popełnić gafy czy niezręczności. Dotyczą one między innymi słownictwa. Szkoła w USA nauczy nas, że winda to elevator, a szkoła językowa w Anglii nazwie ją lift. Podczas gdy Brytyjczycy wyjeżdżają na holiday, Amerykanie odpoczywają na vacation. To tylko przykładowe różnice, których jest o wiele więcej.

Szkoła językowa w Anglii kontra amerykańska

Mieszkańcy USA mają tendencję do ułatwiania sobie życia w każdej dziedzinie, dlatego uprościli również ortografię, wyrzucając z niektórych wyrazów zbędne, ich zdaniem, litery. Stąd w dialekcie brytyjskim napiszemy na przykład jewellry, a w amerykańskim jewelry. Szkoła w USA nauczy nas też nieco innej gramatyki. Niektóre z czasowników, które w brytyjskim mają nieregularną odmianę, w amerykańskim zaliczają się do regularnych, jak na przykład dream i learn.

Szkoła w USA – prosto, prościej, najprościej

Dialekty te różnią się także wymową. Najlepiej to słychać podczas wymawiania spółgłoski r, która przez Amerykanów w wielu słowach wypowiadana jest bardzo wyraźnie, a w ustach Anglików jest o wiele słabsze, a po samogłosce wręcz niesłyszalne. Z manii upraszczania wynika również rzadsze stosowanie przez Amerykanów wyrażeń w czasie present perfect, który w brytyjskim angielskim jest na porządku dziennym.

Bądź konsekwentny

Jeżeli chcemy być konsekwentni i mówić poprawnie, w którymś z tych dialektów, musimy też pilnować przyimków. Czasem te różnice są bardzo subtelne, ale istnieją i warto zdawać sobie z nich sprawę. Polegają między innymi na tym, że w USA pojedziemy on the weekend, a w Anglii at the weekend. Żaden z tych dialektów nie jest lepszy od drugiego. Ważna jest konsekwencja, czyli dbanie o to, by nie mieszać zasad obowiązujących w obu odmianach i nie tworzyć kolejnej, nieoficjalnej wersji języka angielskiego.

Oferty kursów językowych w Anglii i w USA (choć nie tylko tam) znajdziesz na https://www.jpedukacja.pl/.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *