Nigdy nie jest za późno na naukę języka

Nauka języków obcych stała się domeną ludzi młodych. Czy zatem można stwierdzić, że osoby w średnim wieku i starsze nie mogą się ich uczyć? Absolutnie nie!. Piszę to świadomie i chcę, żeby każdy, kto czyta ten artykuł wziął to do siebie

NA NAUKĘ JĘZYKÓW OBCYCH NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO.

Nie będę zaprzeczać, że dzieci i młodzież szybciej przyswajają język obcy, ale taka ich natura. Udowodniono naukowo, że ich małe główki są w stanie pochłonąć więcej wiedzy, niż mózg dorosłego człowieka. Ten fakt nie może jednak spowodować, że będziemy mieć pretensje do świata, iż za młodu nie uczyliśmy się języków obcych. Nie oznacza to, że nasze marzenie o wypowiadaniu się płynnie po włosku, francusku czy angielsku mamy odłożyć do szuflady. Absolutnie nie! Wystarczy odpowiednie myślenie, determinacja, a po pewnym czasie nawet starszej osobie uda się płynnie wypowiadać w wymarzonym języku obcym.

Kiedy rozpoczynamy naukę języka obcego w dorosłym życiu, nie oczekujmy od siebie zbyt wiele. Nie musimy mieć idealnego akcentu, który zmyli naszych rodaków. Naszym celem powinna być nauka, która doprowadzi nas do możliwości płynnego porozumiewania się. Dzięki temu np. wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, będziemy w stanie porozmawiać z panią w pobliskim sklepiku lub bez problemu zamówić posiłek w restauracji.

Jako osoba dorosła możesz więcej. Każdemu dziecku, które uczy się języka brakuje determinacji. Maluch bardziej przyswajanie nowych słówek traktuje jak zabawę. Dlatego, choć jego mózg jest jak gąbka, jest on w stanie nauczyć się w rok mniej, niż osoba dorosła, która języka uczy się po godzinach. Dzieci muszą mieć więcej przerw, często się dekoncentrują. Dorosła osoba zaś, w szczególności, jeśli wydaje swoje ciężko zarobione pieniądze – jest w stanie nauczyć się w rok bardzo dużo. Ba, śmiem twierdzić, że po roku jest w stanie płynnie mówić i nie blokować się przy każdym wypowiadanym zdaniu.

Pamiętaj zatem – wystarczy odpowiednie podejście i odrobina determinacji, a spełnienie marzenia o biegłym władaniu językiem obcym będzie w zasięgu Twojej ręki.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *