Job interview – nie masz się czego bać

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku przeraża Cię do tego stopnia, że rezygnujesz z intratnej posady? Znasz język, ale boisz się, że nie podołasz? Mam dla Ciebie dobre wieści. Pokażę Ci w tym artykule, jak przygotować się do job interview, aby nie było to zadanie nie do udźwignięcia.

Poniżej przedstawię kilka sposobów, które pozwolą Ci na obcojęzycznej rozmowie kwalifikacyjnej mówić płynnie,ale przede wszystkim naturalnie. Osoba rekrutująca musi mieć wrażenie, że jesteś idealnym kandydatem, a Twój język pozwoli Ci odnieść spektakularny sukces.

Pierwszą i podstawową zasadą musi być określenie przez Ciebie stopnia, w jakim posługujesz się językiem obcym. Jeśli decydujesz się na rozmowę kwalifikacyjną w danym języku, musisz być pewien, że posługujesz się nim w stopniu co najmniej średniozaawansowanym, który pozwala na swobodną komunikację. Jeśli na co dzień jesteś otoczony innym niż polski językiem, to dobrze. Jeżeli jednak otrzymałeś certyfikat określający Twoją znajomość języka kilka lat temu, schowałeś go do szuflady i od tej pory nie miałeś kontaktu z obcokrajowcami, cel masz jeden – do rozmowy kwalifikacyjnej otoczyć się językiem obcym na każdym kroku.

Kiedy już język obcy będzie towarzyszył Ci na co dzień, zacznij przestrzegać kilku zasad, które pozwolą Ci idealnie przygotować się do rozmowy.

Po pierwsze i chyba najważniejsze – codziennie szlifuj dany język obcy. Nie musi to być kilkugodzinna, żmudna nauka. Wystarczy kilka minut na powtórzenie najpotrzebniejszych zwrotów.
Po drugie – obejrzyj w Internecie kilka rozmów kwalifikacyjnych. Wejdź w rolę osoby rekrutowanej. Będzie Ci łatwiej na Twojej rozmowie.

Po trzecie – przeanalizuj profil firmy. Przygotuj sobie zwroty i słówka potrzebne w danej branży. Zastanów się, o co może zapytać Cię rekruter. Postaraj się odpowiedzieć na wymyślone przez siebie pytania. Powtarzaj te odpowiedzi, aby zapamiętać jak najwięcej słownictwa i zwrotów. Mogą przydać się na rozmowie, którą odbędziesz za klika dni.

I na koniec – nie denerwuj się. Wiem, że łatwo to mówić, ale nerwy są Twoim wrogiem. Wycisz się przed rozmową, a na pewno wszystko pójdzie po Twojej myśli.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *